Július 25. fordulópont lehet a finn konzervatív kormánykoalíció történetében. Ekkor jelentette meg Facebook-bejegyzését a szélsőjobbos Finnek pártjának parlamenti képviselője, Olli Immonen angol nyelvű bejegyzését, melynek témája a harc a multikulturalizmus ellen.
A politikai szöveget természetesen rögtön szétszedte az ellenzékbe szorult baloldal. Figyelembe véve, hogy Olli Immonen korábban egy náci emlékmű mellett pozolós fényképpel vétette észre magát, valamint hogy a norvégiai mészárlás évfordulóján rakta ki a posztját, nem volt nehéz nácinak bélyegezni a második ciklusát ülő képviselőt.
“ Egy erős, bátról népről álmodom, amely legyőzi a multikulturalizmus nevű rémálmot” valamint ”A végsőkig harcolunk a hazánkért és az egy finn nemzetért” írta Immonen. Ahogy a magyar politikai térben is középpártként magukat meghatározó erők is hasonló retorikával élnek, így Finnországban is sok középpárti szimpatizáns konzervatív szavazót megszólított ezzel a Finnek parlamenti képviselője.
A finn média természetesen azonnal a kormánykoalíció felbomlását vizionálja. Legtöbben a kormánykoalíciós partnerek világos kiállását követelik, leginkább Immonen és az idegengyűlölet ellen. Aktuálpolitikai műsorokban estek egymásnak a nácizó baloldaliak és a hazafiatlanozó jobboldaliak.
Tüntetést is szerveztek a multikulturalizmus mellett, amelyen nem csak az ellenzék, hanem a kormánypártok képviselői, köztük Alexander Stubb pénzügyminiszter is részt vesznek. Ő – a svéd kisebbség képviselője és egy brit asszony férjeként – egyébként szinte azonnal reagált Immonen bejegyzésére és elítélte azt. Ugyanígy tett több politikus is a Kokoomus-ból, akik megkérdőjelezték egy náciszimpatizáns párttal való kormányzás helyességét.
A Finnek vezetője, Timo Soini megszólalása sokat váratott magára. Nem tudni, milyen taktikai megbeszélések folytak a háttérben, mindenesetre a pártvezér finoman úgy nyilatkozott, hogy Immonen elfeledkezett a csoporton belüli összetartásról. Természetesen a külügyminiszter szerint a jelenlegi botrány is csak a Finnek lejáratását célzó médiakampány része. A finn sajtó valóban évek óta a Finnek felbomlását, népszerűségük zuhanását és a formáció eltűnését vizionálta, még a kormányba való belépésük okán is.
Mivel az állami média feladatai közé tartozik a multikultúrális Finnország építése a hatályos törvények szerint, az YLE rendszerint ezen értékek mellett foglalt állást. Ez törvényszerűen liberálisabb álláspontok térnyerését eredményezi, amely miatt a Finnek régóta kétségbe vonják az állami – és általánosságban véve az egész – média pártatlanságát.
A miniszterelnök Juha Sipilä is elítélte a bejegyzést, de a Centrumpárti képviselők – köztük a korábbi miniszterelnök, Matti Vanhanen – óva intettek a kormánykoalíciót érintő hirtelen döntésektöl.
A Finnek nélkül kisebbségi kormányzásba szorulna a Centrumpárt és a Nemzeti Koalícó. A szociáldemokraták annyira más gazdasági irányvonalat vettek fel ellenzéki pártként, hogy politikailag szinte elképzelhetetlen a kormánykoalícióba való belépésük. A többi kispárt kormányba emelése sem oldaná meg a kisebbségi kormányzás problémáját. Emellett mind a kettő párt szavazóbázisában jelentős számban vannak olyan konzervatív szavazók, akik pontosan egyetértenek Olli Immonen írásával és egységes finn nemzetállamot szeretnének. Ezen tényezők miatt nem várható, hogy ilyen elvi kérdések miatt felbomoljon a kormánykoalíció.